środa, 03 styczeń 2018 11:27

Modernizacja, rozbudowa, konserwacja instalacji elektrycznych

Niezawodne działanie instalacji oraz urządzeń elektrycznych wymaga okresowych kontroli a czasem modernizacji lub rozbudowy.

Wzrastający komfort życia przez coraz większą ilość sprzętu AGD, RTV, klimatyzacje itp. wymaga dostosowania instalacji elektrycznej do coraz większego zapotrzebowania na energie elektryczną. Często wiąże sie to również z zwiększeniem przydziału mocy od zakładu energetycznego, czyli zastosowanie zabezpieczeń przedlicznikowych o odpowiednio większych parametrach. W mieszkaniach i domach gdzie mamy zasilanie jedno fazowe znaczne zwiększenie przydziału mocy wymusza doprowadzenie zasilana 3-fazowego.
Jeżeli mamy do czynienia ze starą instalacją (najczęściej na aluminiowych przewodach, które dosłownie łamią sie przy najmniejszym poruszeniu) powinniśmy pomyśleć nad jej wymianą ze względów bezpieczeństwa . Izolacja takich przewodów ze starości parcieje, robi się twarda i krucha a następnie zaczyna odpadać od przewodów zwłaszcza gdy zaczynamy nimi ruszać. Gołe odizolowane przewody to dosłownie krok od zwarcia, które w najlepszym wypadku spowoduje przepalenie korków lub wybicie automatycznych zabezpieczeń nadprądowych a w najgorszym pożar. Samodzielne próby napraw, demontowanie takich kontaktów przez osoby nie posiadające wystarczającej wiedzy i doświadczenia jest bardzo niebezpieczne nawet przy wyłączonym zasilaniu. Przewody bywają nadpalone a ich kolor odbiega od pierwotnego, może dojść do pomylenia przewodów i w rezultacie pojawienia się napięcia na obudowach metalowych urządzeń elektrycznych. Kolejnym zagrożeniem jest ukruszenie przewodu przy wciskaniu kontaktu w puszkę, efekt niedziałający kontakt, brak zerowania styku ochronnego lub podobna sytuacja jak wcześniej. Jeżeli instalacja jest wykonana na miedzianych przewodach o odpowiednich przekrojach oraz dobrym stanie izolacji to powinna wystarczyć rozbudowa .
Ważnym elementem przy wymianie instalacji jest modernizacja rozdzielni w mieszkaniu(skrzynki z bezpiecznikami) .Aby nowa instalacja była poprawnie zabezpieczona trzeba zainstalować odpowiednie wyłączniki nadmiarowo-prądowe , jeżeli myślimy o ochronie przeciwporażeniowej to stosujemy wyłączniki różnicowo-prądowe, w przypadku ochrony sprzętu elektronicznego o zabezpieczeniach przeciwprzepięciowych. Zastosowanie wszystkich zabezpieczeń minimalizuje praktycznie do zera ryzyko porażenia, uszkodzeń oraz zapewnia długoletnie poprawne działanie.
Należy pamiętać, ze wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo domowników, pracowników oraz urządzeń elektrycznych . Każde zaniedbanie może doprowadzić do awarii, uszkodzeń bądź co gorsze zagrożenia życia. Dlatego warto korzystać tylko z usług sprawdzonych elektryków posiadających odpowiednie kwalifikacje.