środa, 03 styczeń 2018 11:28

Instalacje teletechniczne, alarmowe

Instalacje teletechniczne stosuje się w celu ułatwienia życia codziennego oraz jako dodatkowy nadzór i zabezpieczenie mienia.

Najczęściej spotykane instalacje teletechniczne w mieszkaniach to: telefoniczna, domofoniczna, wideodomofoniczna, radiowo-telewizyjna , komputerowa, telewizja dozorowa, alarmowa, przeciwpożarowa, nagłaśniająca, ostrzegawcze.

Wideodomofony

Coraz częściej domofony zastępuje się wideodomofonami ,które oprócz słuchania umożliwiają przekaz obrazu z kamery zamontowanej w panelu zewnętrznym dzięki czemu na monitorze wewnątrz mieszkania widzimy osobę dzwoniącą. Jest to ogromna przewaga nad domofonami, daje więcej możliwości i mimo wyższej ceny cieszy się większym zainteresowaniem . Wideodomofon składa się z panelu wewnętrznego wyposażonego w monitor, przycisk otwarcia zamka, przycisk regulacji jakości obrazu, głośnik z mikrofonem do przekazu dźwięku. Panelu zewnętrznego odpornego na warunki atmosferyczne wyposażonego w kamerę, głośnik z mikrofonem, przycisk przywołania. Monitor, w którym widzimy dzwoniącą osobę może być czarno-biały lub kolorowy. Bardziej rozbudowane wideodomofony umożliwiają zapis obrazu (wraz z godziną i datą pod naszą nieobecność a później jego odtworzenie po naszym powrocie), monitoring (automatyczne rejestrowanie obrazu pod naszą nieobecność i zapisywanie w pamięci ), dobrą widoczność w nocy bez dodatkowego oświetlenia (systemy wyposażone w diody i kamery podczerwieni).

System telewizji dozorowej CCTV

Systemy telewizji dozorowej służą do obserwowania oraz ciągłego rejestrowania obrazu z określonej strefy czy tez całych obiektów . Urządzenia z których buduje się systemy CCTV to miedzy innymi:
-kamery(cyfrowe lub analogowe)- mogą posiadać zdalnie sterowane obrotowe głowice oraz obiektywy umożliwiające przybliżanie, oddalanie. Obecnie kamery cyfrowe wypierają analogowe, posiadają dużo lepsze parametry, umożliwiają przekaz obrazu w dużo większej rozdzielczości. 
-monitory i ekrany wizyjne umożliwiające bezpośredni podgląd obrazu
-urządzenia do przetwarzania obrazu (multipleksery, krosownice)
-urządzenia sterujące (np. obrotowymi kamerami)
-urządzenia rejestrujące pozwalające na ponowne odtworzenie obrazu(analogowe magnetowidy, cyfrowe dyski twarde, płyty CD/DVD)
Stopień zagrożenia obserwowanej strefy oraz wymagana dokładność obrazu decydują o doborze odpowiedniej klasy sprzętu telewizji CCTV. Mogą posiadać bardzo dokładne kamery o rozdzielczości w mega pikselach oraz pojemne urządzenia rejestrujące pozwalające na zapis obrazu o wysokiej rozdzielczości i jego długą archiwizację. Wszystkie te czynniki mają wpływ na finalne koszty całego systemu.

System sygnalizacji przeciwpożarowej SAP

Systemy przeciwpożarowe buduję się w celu zapobiegania powstawania pożaru, ograniczania jego rozprzestrzeniania się, automatycznego gaszenia, automatycznego powiadamia straży i innych służb technicznych, pomocy przy prowadzeniu i koordynowaniu akcji gaśniczej. Ze względu na ich przeznaczenie można wyróżnić trzy podstawowe grupy: systemy odcięcia i tłumienia ognia, bierne zabezpieczenia antypożarowe oraz bardziej zaawansowane systemy detekcji i automatycznego gaszenia pożaru. Najprostsze i sprawdzone bierne systemy antypożarowe służą przede wszystkim zapobieganiu wybuchowi jakiegokolwiek pożaru oraz znacznemu ograniczeniu jego szybkiego rozpowszechniania się. Tego typu zabezpieczenia to głównie ognioodporne drzwi i ściany, które zapewniają długą odporność pomieszczenia na zewnętrzne działanie ognia lub wydostawanie się ognia z takich pomieszczeń .System detekcji oraz najczęściej automatycznego gaszenia pożaru składają się między innymi z urządzeń takich jak: czujki, centrale oraz sygnalizatory. Ich zadaniem jest szybkie wykrycie źródła ognia, uruchomienie urządzeń gaśniczych oraz bezzwłoczne powiadomienie straży pożarnej. W celu ochrony urządzeń elektronicznych i ograniczenia strat systemy gaśnicze stosowane w pomieszczeniach z tak wrażliwym sprzętem, muszą być specjalnie przygotowane do gaszenia tego typu pożarów. Najczęściej używa się wtedy tzw. gazy obojętne (dwutlenek węgla, azot, argonit lub halogenopodobne węglowodory)

Systemy alarmowe

Stosowane systemy alarmowe zaczynają się od najprostszych, które mają za zadanie wykryć wejście do obiektu niepożądanej osoby i uruchomić syrenę alarmową. Bardziej rozbudowane powiadamiają o zaistniałym zdarzeniu właścicieli oraz odpowiednie służby porządkowe. W skład systemów alarmowych wchodzą : 
-detektory(czujniki) -odpowiadają za wykrycie wejścia niepożądanej osoby w momencie jak alarm jest uzbrojony oraz przekazanie informacji do centrali alarmowej. Czujniki zakłada się głownie przy drzwiach, bramach, oknach. Stosuje się również czujniki ruchu które zakłada się w strategicznych miejscach obiektu.
-centrala alarmowa-odpowiada za największą ilość funkcji m. in. tutaj trafiają i są przetwarzane sygnały z detektorów, pilotów, uruchamia syreny i sygnalizatory, po dostarczeniu odpowiednich informacji uzbraja i rozbraja alarm. 
-klawiatury i piloty napadowe- używane przez domowników (pracowników)w przypadku napadu, wykrycia zagrożenia. Są podręcznymi urządzeniami do szybkiego informowania o zaistniałym zdarzeniu, pozwalają na szybkie przybycie pomocy.
-akumulatory i zasilacze-zapewniają prawidłowe działanie systemu w przypadku zaniku zasilania zewnętrznego. Wykluczają rozbrojenie alarmu przez celowe odcięcie zasilania.
Dobrze zaprojektowany i wykonany system alarmowy, dopasowany do charakterystyki i specyfiki obiektu zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko poniesienia nieprzewidzianych strat.